Historie hradu Grabštejn

 

Z historie hradu Grabštejn

O době založení původního hradu Grafenštejn je jisté, že se tady ve druhé polovině 13. století objevují purkrabí z Donína a vydrželi zde až do poloviny 16. století. V této době měli dluhy a spoluvlastnické problémy a roku 1562 muselo dojít k prodeji hradu zemskému radovi a místokancléři dr. Jiřímu Mehlovi ze Střelic za 300 000 zlatých.

   

Za jeho vlády došlo na Grabštejně k výrazné přestavbě a hrad se proměnil na reprezentační sídlo v renesančním slohu. Oblíbenec císařského dvora tady v okolí začal dolovat měď a stříbro. Roku 1586 však muselo dojít znovu k prodeji a novým majitelem se stal přítel dr. Jiřího Mehla – Ferdinand Hoffmann z Grünenbühlu. Po jeho smrti si vzala vdova Alžběta Jana Bedřicha z Černous a jelikož se páni z Černous účastnili stavovského odboje, byl jim později majetek zkonfiskován, ale nakonec prosadili, aby byli z konfiskace vynecháni.  

   

Od let třicetileté války se zde střídali další vlastnící – nejprve Albrecht z Valdštejna, pak švédská posádka a Trauttmannsdorfové, za jejichž působení museli zbourat opevnění na císařův rozkaz.

Hrad Grabštejn.   

V roce 1704 se na panství objevují Gallasové, kteří se pouštějí do přestavování dolního předhradí. Vzniká Nový zámek v současné podobě. Clam-Gallasové se postarali o rozkět svého panství . Milovali umění, a tak rozšiřovali zdejší sbírky, zvelebovali zámek a park, podporovali výtvarné umění a hudebníky.

   

Roku 1818 došlo na renesančním Novém zámku k přestavbě v klasicistním stylu a rovněž bylo okolí obohaceno o prostorný zámecký park s mnoha druhy dřevin. Horní patra poničil roku 1843 požár.

   

Po roce 1948 byl hrad majetkem československého státu. Druhá polovina 20. století nebyla zrovna pro hrad nejšťastnější dobou – od roku 1953 tady měla sídlo armáda a pak hrad opuštěný pustl a byl ničen zloději, hledači pokladů a vandalismem. Než ale došlo k úplné přeměně na zříceninu, přišla léta devadesátá a s nimi velmi šetrné a autentické rekonstrukce. Zásahy pro záchranu musely být skutečně rozsáhlé a zároveň pečlivé, aby se historické prvky vrátily tam, kam patřily.

Po navštívení hradu Grabštejn a jeho seznámení se s ním Vám doporučujeme navštívit i další zajímavá a jistě hezká místa v okolí hradu. Připravili jsme pro Vás seznam s tipy na výlety a různými zajímavostmi.

Kam dále za historií?

Víte, který zámek v Jižních Čechách patří mezi ty nejvyhledávanější a má bohatou historii? Historický vývoj zámku Hluboká prošel zajímavými obdobími a dnes patří mezi nejkrásnější zámky Česka.